Ilie Bolojan, la Congresul PNL FOTO Monica Vasilescu/ziare.com
Ilie Bolojan a avansat duminică, 21 iunie, în discursul de la congresul PNL două soluții pentru deblocarea crizei guvernamentale. El a propus fie ca PSD să preia un guvern minoritar cu un pact de neagresiune pe 6 luni, fie ca PNL și aliații săi să preia guvernarea.
”Noi, în această perioadă, am lucrat cu partidele din coaliție și, împreună cu partenerii noștri, USR și UDMR, am gândit o formulă cinstită, transparentă, pe față, pentru a veni cu o soluție pentru România”, a mai spus Bolojan.
Bolojan propune ca un pact pentru România pentru șase luni pentru stabilizarea economiei României.
”Putem să facem un pact pentru România în următoarele 6 luni în care să stabilim că deficitele nu trebuie depășite, că trebuie adoptată legislația pentru banii din PNRR și alte idei de bază pe care le putem susține toate partidele și nu are decât PSD să-și asume o guvernare minoritară sau dacă nu, noi ne asumăm guvernarea împreună cu aliații noștri”, a spus Bolojan de la tribuna congresului unde e singurul candidat la șefia PNL.
PNL are o alianță informală cu USR și UDMR, cei trei lideri propunându-i deja președintelui Nicușor Dan un scenariu similar.
Congres Extraordinar organizat de PNL la propunerea lui Ilie Bolojan