Celtic a trecut de Rangers. Foto: X / @Fitzy__07
Echipa scoțiană Celtic Glasgow a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Glasgow Rangers, în Old Firm, derby-ul campionatului scoțian.
Mikey Moore a deschis scorul pe Celtic Park pentru Rangers, încă din minutul 8, însă echipa lui Martin O’Neill a reacționat repede și Yang Hyun-Jun a egalat în minutul 23. Soarta înfruntării a fost decisă în repriza secundă de niponul Daizen Maeda.
Atacantul lui Celtic a adus în avantaj pe alb-verzi în minutul 53, pentru ca patru minute mai târziu să închidă tabela, iar Celtic Glasgow să câștige a 452-a ediție a Old Firm cu 3-1 în fața rivalei istorice, Glasgow Rangers.
În clasamentul Scottish Premiership conduce Hearts, cu 77 de puncte, urmată de Celtic, cu 76, și de Rangers, cu 69 de puncte.