Deputatul AUR Sorin Titus Muncaciu a scris pe Facebook un mesaj:
„ August 1919 – Ziua în care Armata Română a intrat în Budapesta
Un moment istoric ignorat de prea mulți, dar care a schimbat destinul României.
Pentru noi, Primul Război Mondial nu s-a încheiat în noiembrie 1918. După destrămarea Imperiului Austro-Ungar, Ungaria refuză să-și retragă trupele din Ardeal, iar în iarna 1918–1919 au loc confruntări grele, precum lupta de la Ciucea.
La Budapesta apare Republica Sfaturilor, un regim bolșevic condus de Béla Kun, după model sovietic. În Banat, un alt bolșevic, Otto Roth, proclamă Republica Banatului, sprijinit de Budapesta. Aceasta e desființată de sârbi, care controlează Timișoara.
În primăvara lui 1919, România – cu acordul Franței și Marii Britanii – lansează ofensiva împotriva Ungariei bolșevice. Rezultatul: regimul bolșevic este înlăturat, iar la 4 august 1919, Armata Română intră în Budapesta.
Cu o zi înainte, pe 3 august, trupele române intraseră în Timișoara, după retragerea sârbilor în Voivodina, partea lor de Banat.
Zona Arad–Szeged rămâne la Ungaria, dar Transilvania e recunoscută ca parte a României.
Ocuparea Budapestei de către Armata Română a adus respect internațional și a permis României să negocieze din poziție de forță la Tratatul de la Trianon, semnat pe 4 iuie 1920. Un tratat care a consfințit un adevăr istoric: Transilvania este pământ românesc.”