Românii au ajuns pe mâna justiției, fiind acuzați că au pătruns
în parcuri de panouri fotovoltaice și hale ale fabricilor pentru a fura cabluri
din cupru și unelte.
O bandă de hoți români a furat cabluri de cupru în Germania Foto Adevărul (arhiva)
Românii au compărut în fața Tribunalului Regional Trier, după
ce infracțiunile comise au produs un prejudiciu total de peste două milioane de
euro, potrivit hochheimer-zeitung.de.
Zonele predilecte de acțiune au fost landurile
Renania-Palatinat, Hessa, Saxonia Inferioară, Turingia și Renania de
Nord-Westfalia. Bărbații au vârste cuprinse în 24 și 45 de ani și sunt
implicați în aproape 20 de dosare.
Suspecții au acționat în echipe, care s-au schimbat de la un furt la altul. Cei
nouă sunt acuzați că vizau zone izolate, parcuri solare care erau situate
departe de orașe și convenabil aproape de autostrăzi.
Potrivit procuraturii, aceștia au avut acces în locurile
respective în mare parte prin tăierea gardurilor. Au vândut apoi bunurile
furate în Olanda și au împărțit banii între ei. În Niersbach,
Renania-Palatinat, de exemplu, se spune că au tăiat aproape 38 de kilometri de
cablu de cupru dintr-un parc de panouri fotovoltaice în timpul unei spargeri.
Potrivit acuzării, într-un caz din Kröv pe Moselle, cablul
de cupru avea 45 de kilometri lungime, iar în Föhren, 46 de kilometri. În
Münster-Sarmsheim (districtul Mainz-Bingen) se spune că ar fi furat aproape 21
de kilometri de cablu de cupru. Banda include și alți membri, dintre care unii
sunt încă neidentificați.
După rechizitoriu, avocații, camera și procurorul s-au
retras pentru a discuta despre o scurtare a procedurii. În funcție de
implicarea lor în infracțiune, bărbații ar putea risca pedepse între unu și
cinci ani de închisoare.