Home ȘtiriDeputat ales pe listele POT, condamnat la închisoare cu suspendare, după ce a fost prins băut la volan. Andrei Csillag va presta și muncă în folosul comunității. „Am refuzat să apelez la tertipuri”

Deputat ales pe listele POT, condamnat la închisoare cu suspendare, după ce a fost prins băut la volan. Andrei Csillag va presta și muncă în folosul comunității. „Am refuzat să apelez la tertipuri”

Andrei Csillag  FOTO Facebook/ Andrei Csillag 

Tribunalul București a informat marți, 26 mai, Biroul permanent al Camerei Deputaților că deputatul grupului „Uniți pentru România” Andrei Csillag a fost condamnat definitiv la opt luni de închisoare cu suspendare, pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

În documentul transmis Biroului permanent se arată că sentința Înaltei Curți de Casație și Justiției în privința lui Andrei Csillag a rămas definitivă prin neapelare la data de 12 mai.

Csillag a fost condamnat la o pedeapsă de opt luni de închisoare, cu suspendare, pe un termen de supraveghere de doi ani, pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Ca pedeapsă complementară, deputatului i s-a interzis dreptul de a conduce timp de un an de la data rămânerii definitive a hotărârii.

„Condamnatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: să se prezinte la Serviciul de Probațiune Iași la datele fixate de acesta, să primească vizitele consilierului de probațiune desemnat cu supravegherea sa, să anunțe, în prealabil, schimbarea locului de muncă, să comunice informații și documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existență. Se impune condamnatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probațiune sau organizat în colaborare cu instituții din comunitate. Pe parcursul termenului de supraveghere, condamnatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunității, pe o perioadă de 60 de zile, în afară de cazul în care din cauza stării de sănătate nu poate presta această muncă, în cadrul Primăriei Municipiului Iași”, se mai arată în document.

Biroul permanent a luat act de acest document, apoi l-a transmis către Comisia juridică a Camerei Deputaților și către liderul grupului „Uniți pentru România”.

Andrei Csillag este deputat de Bistrița-Năsăud și a fost ales pe listele electorale ale POT.

Andrei Csillag a recunoscut, într-o postare pe Facebook, incidentul.

„Declarație publică!

În seara de 13 iulie am consumat alcool, iar ulterior am ales în mod corect să nu conduc, folosind un serviciu de transport. A doua zi, în 14 iulie, după o perioadă de odihnă care s-a dovedit a fi insuficientă, am fost oprit în trafic și testat, rezultatul indicând o valoare de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Menționez că, în România, limita peste care se întocmește dosar penal este de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Aceste valori arată clar realitatea situației și contrazic zvonurile răutăcioase, probabil folosite ca armă politică, potrivit cărora m-aș fi urcat la volan `rupt de beat`.

Din acel moment, am ales să urmez fără ezitare calea corectă. Am colaborat deplin cu autoritățile și am utilizat toate mijloacele legale de apărare, la fel ca orice cetățean, mai ales având în vedere apropierea rezultatului de limita legală și contextul în care s-au petrecut lucrurile. Aceste demersuri au confirmat însă, într-un timp relativ scurt, că situația nu poate fi schimbată în mod semnificativ.

Faptul că această soluție a venit rapid, în contrast cu ceea ce vedem adesea, se datorează unei decizii ferme: am refuzat să apelez la tertipuri sau strategii menite să tergiverseze procesul, practici din păcate asociate uneori cu statutul de parlamentar.

Am intrat în politică pentru a contribui la îndreptarea unui sistem care are nevoie de corectitudine și responsabilitate. Ar fi fost profund ipocrit ca, într-un moment personal dificil, să încerc să folosesc acel sistem în avantaj propriu.

Am ales, în schimb, să mă prezint în fața instanței, să îmi asum greșeala și, acum, să accept consecințele deciziei pronunțate”, a transmis recent Andrei Csillag.

SURSA

Citește și ...

Lasă un comentariu