Home ȘtiriDaniela Silivaș, fosta glorie a gimnasticii, șochează: „Îmi pare rău, dar medalia n-a fost a Anei Bărbosu”

Daniela Silivaș, fosta glorie a gimnasticii, șochează: „Îmi pare rău, dar medalia n-a fost a Anei Bărbosu”

Ana Maria Bărbosu a intrat vineri în posesia medaliei de bronz din
finala de la sol a Jocurilor Olimpice, în urma deciziei TAS, care i-a luat
distincția respectivă americancei Jordan Chiles. Însă controversele continuă.

Ana Maria Bărbosu și medalia sa controversată. Foto Inquam Photos

Daniela Silivaș, o figură legendară din istoria gimnasticii mondiale,
nu crede că Tribunalul de Arbitraj Sportiv a făcut dreptate în adevăratul sens
al cuvântului, și că o altă româncă, Sabrina Voinea, ar fi fost cea mai
îndreptățită să primească medalia de bronz, nu Ana Maria Bărbosu. Gimnasta de 17 ani a fost depunctată
pe nedrept de către arbitrii, care au considerat că a pășit în afara covorului,
deși reluările oferite de televiziuni au demonstrat contrariul. Din păcate,
Sabrina nu a avut câștig de cauză la TAS.

Medalia ar fi trebuit să ajungă la Sabrina Voinea

„Îmi pare rău de situația în care a fost pusă Ana, dar eu cred că medalia nu a fost a ei. Nu
este vina ei, bineînțeles… Dacă s-ar fi făcut, într-adevăr, dreptate, medalia
era la Sabrina! Ei i s-a făcut o mare nedreptate, exercițiul ei a fost mai
bun! 

Daniela Silivaș Harper a făcut istorie în gimnastica românească. Foto Arhivă Personală

Daniela Silivaș Harper a făcut istorie în gimnastica românească. Foto Arhivă Personală

Cu toții, și noi, și
americanii, credem că este cel mai drept acum să se dea trei medalii, să ia
toate cele trei fete implicate, și Ana, și Sabrina, și Jordan. Iar cei care au
făcut greșelile să recunoască”
, a spus fosta gimnastă într-un interviu
acordat pentru Sport.ro. Aceasta a văzut reacțiile americanilor, având în vedere că trăiește de mulți ani în SUA. A fost împăciuitoare: ”Americanii nu au furat medalia României, iar România nu a furat medalia Americii.”

Daniela Silivaș a intrat în legendă la Jocurile Olimpice de
la Seul 1988, când a câștigat 6 medalii, trei de aur (la paralele, bârnă și
sol), două de argint (la individual compus și cu echipa României) și una de
bronz (la sărituri). La acea ediție, ea a primit nu mai puțin de 7 note de 10!

SURSA

Citește și ...

Lasă un comentariu