Home ȘtiriCine e antrenorul din Superliga care își înjură jucătorii tot meciul. ”Se mai întâmplă la fotbal”

Cine e antrenorul din Superliga care își înjură jucătorii tot meciul. ”Se mai întâmplă la fotbal”

Marius Croitoru FOTO FC Botosani

Marius Croitoru a fost protagonistul unor momente controversate în timpul partidei dintre FC Voluntari și FC Botoșani, încheiată la egalitate, scor 2-2, în prima etapă a noului sezon din Superligă.

Nemulțumit de prestația elevilor săi, tehnicianul moldovenilor și-a ieșit din fire pe parcursul meciului și a folosit un limbaj extrem de dur la adresa mai multor jucători.

Printre cei vizați s-au numărat Mamadou Diarra, autorul unui autogol, Narcis Ilaș, Andrei Miron, Andrei Dumiter și portarul Giannis Anestis. Conform iAmSport, Croitoru a avut mai multe ieșiri nervoase de pe margine, adresându-le fotbaliștilor remarci jignitoare și injurii.

Una dintre cele mai controversate replici a fost îndreptată către Andrei Dumiter, antrenorul fiind surprins strigând: „F***-ți, Dumiteru’, mă-tii! Bă, Dumi, dă pase mai departe!”.

De asemenea, tehnicianul l-ar fi criticat pe Narcis Ilaș („Ce prost e ochelaristul ăsta!”), iar în cazul lui Giannis Anestis ar fi folosit termenul „malaka”, o insultă des întâlnită în limba greacă. Despre Miron a spus: „Bă, eu spun marcaj și el se uită la minge în p*** mea! Fotbalist la 35 de ani!”.

Întrebat despre comportamentul său la conferința de presă de după meci, Croitoru nu a negat incidentul și a transmis un mesaj de scuze pentru cei care au urmărit partida.

„Se mai întâmplă la fotbal. Nu suntem la… Se mai întâmplă. Dacă s-au uitat părinți, copii, îmi cer scuze!”, a declarat antrenorul lui FC Botoșani.

Nu este prima dată când Marius Croitoru este criticat pentru limbajul folosit în relația cu jucătorii. În perioada în care a antrenat-o pe FC Argeș, fostul președinte al clubului, Jean Vlădoiu, l-a acuzat public că utiliza frecvent un ton agresiv și vulgar în vestiar și la antrenamente.

FC Botoșani a obținut un punct pe terenul celor de la FC Voluntari, după un meci spectaculos, încheiat 2-2, însă prestația echipei și reacțiile antrenorului au atras atenția la finalul primei etape din noul sezon.

SURSA

Citește și ...

Lasă un comentariu