Ziua în care s-a născut fiica noastră ar fi trebuit să fie cea mai fericită din viața mea. Îmi amintesc perfect mirosul de spital, lumina albă din salon și chipul obosit al soției mele, Mara, care își ținea copilul în brațe și plângea de emoție.
Toată lumea spunea că fetița era superbă.
Eu însă nu simțeam nimic.
Nu pentru că nu o iubeam. Ci pentru că, încă din primele secunde, ceva mă neliniștea. Avea pielea foarte albă, ochii verzi și părul aproape blond. Eu eram brunet, Mara la fel. În familia noastră nu exista nimeni cu trăsăturile acelea.
La început mi-a fost rușine de gândurile mele. Mi-am spus că sunt doar paranoic, că nou-născuții se schimbă mult. Dar lunile treceau și îndoiala creștea.
Aveam 34 de ani când am devenit tată
Când fetița a împlinit șase luni, mama mea a făcut o glumă care mi-a rămas în minte.
— Parcă nu seamănă deloc cu tine.
A râs după aceea, însă pentru mine a fost suficient.
Din acel moment, am început să mă uit altfel la copil. Analizam fiecare trăsătură, fiecare gest. În loc să mă bucur de primii ei pași sau de primele cuvinte, eu căutam dovezi.
Mara observa că mă schimbasem.
— Ce se întâmplă cu tine? mă întreba mereu.
— Nimic.
Dar era ceva.
Nu mai eram omul de înainte. Devenisem rece, iritat, absent.
Într-o seară, când fetița avea aproape un an, am izbucnit.
— Vreau un test de paternitate.
Mara a rămas nemișcată câteva secunde. Mă așteptam să țipe, să mă lovească, să mă dea afară din casă.
Dar ea doar a zâmbit trist.
— Și dacă rezultatul nu va fi cel pe care îl aștepți? a întrebat calm.
— Atunci divorțăm. Nu pot crește copilul altui bărbat.
Sau cel puțin asta credeam atunci
N-a spus nimic. S-a ridicat, a luat fetița în brațe și a intrat în dormitor.
A doua zi mi-a spus:
— Bine. Facem testul.
Când au venit rezultatele, simțeam că îmi explodează inima.
„Probabilitate de paternitate: 0%”.
Îmi amintesc perfect cum am început să râd. Un râs ciudat, nervos, aproape bolnav. Parcă o parte din mine voia să creadă că totul este o glumă.
Mara plângea.
— Pot să explic…
— Ce să explici?! am urlat eu. Cu cine?!
— Nu te-am înșelat niciodată!
— Atunci cum e posibil?!
Nu răspundea. Continua doar să plângă.
În mintea mea, tăcerea ei era dovada vinovăției.
În câteva săptămâni am intentat divorțul. Părinții mei au fost de partea mea. Prietenii la fel.
„Ai făcut bine.”
„Nu trebuie să crești copilul altuia.”
„Mai bine acum decât mai târziu.”
Toți spuneau asta.
Numai eu nu mă simțeam deloc ușurat.
În ziua în care am plecat definitiv din apartament, fetița a alergat spre mine clătinându-se pe picioarele ei mici și m-a prins de pantaloni.
— Tati…
M-am blocat.
Pentru o secundă, am vrut să o iau în brațe și să uit tot.
Dar orgoliul meu era mai mare decât iubirea.
Am plecat.
Divorțul s-a finalizat rapid. Mara nu a cerut nimic. Nici bani, nici explicații. A dispărut complet din viața mea.
Anii care au urmat au fost cei mai goi din existența mea.
Am încercat să merg mai departe. Mi-am schimbat jobul. M-am mutat. Am ieșit cu alte femei. Dar ceva din mine murise.
În fiecare noapte mă gândeam la copilul acela.
Îmi aminteam cum râdea când îi făceam avionul cu lingurița. Cum adormea pe pieptul meu. Cum îmi strângea degetul cu mânuța ei minusculă.
Încercam să mă conving că nu era fiica mea și că făcusem ceea ce trebuia.
Dar sufletul meu nu mă credea.
Au trecut trei ani.
Într-o dimineață de noiembrie, am primit un telefon.
Era mama Marei.
Vocea îi tremura.
— Te rog… vino. E foarte important.
— Nu mai avem ce discuta.
— Te rog. Pentru Dumnezeu.
Am acceptat mai mult din curiozitate.
Când am intrat în apartament, aproape că n-am recunoscut-o pe Mara. Slăbise enorm. Părea terminată.
Pe masă era un dosar.
— Deschide-l, mi-a spus.
Înăuntru erau acte medicale și un nou test ADN.
M-am uitat confuz la ea.
— Ce înseamnă asta?
Mara a început să plângă.
— În maternitate… au schimbat copiii.
Am simțit că mi se oprește inima.
— Ce?
— Acum câteva luni, o altă familie a făcut analize genetice pentru fetița lor. Au descoperit că nu există compatibilitate biologică. Spitalul a început o anchetă. Au refăcut toate testele din acea noapte…
Nu mai auzeam aproape nimic.
— Asta înseamnă că…
— Da. Fetița pe care am crescut-o nu era biologic a noastră. Iar fiica noastră adevărată a fost crescută de altă familie.
Am început să tremur.
Tot universul meu se prăbușea.
Trei ani îmi urâsem soția.
Trei ani abandonasem un copil nevinovat.
Trei ani trăisem convins că sunt victima unei trădări.
Și totul fusese o greșeală.
— Unde e fiica mea? am întrebat cu voce stinsă.
Mara a privit spre ușa dormitorului.
O fetiță cu ochii mei a ieșit timid și s-a ascuns după canapea.
Am izbucnit în plâns instantaneu.
Dar șocul adevărat a venit o secundă mai târziu.
Din cameră a apărut și cealaltă fetiță. Copilul pe care îl crescusem aproape un an. Copilul pe care îl abandonasem.
Când m-a văzut, ochii i s-au luminat.
— Tati!
Cuvântul acela m-a distrus complet.
Am căzut în genunchi și am început să plâng ca un copil.
— Îmi pare rău… Dumnezeule, îmi pare atât de rău…
Nu mă așteptam să mă ierte nimeni.
Dar fetița s-a apropiat încet și m-a îmbrățișat.
— Mami spune că oamenii greșesc uneori.
M-am uitat spre Mara. Și ea plângea.
— De ce nu mi-ai spus adevărul atunci? am întrebat.
— Pentru că nici eu nu îl știam… Și pentru că, în ziua în care ai plecat, ai ales să crezi un test înainte să crezi în mine.
Cuvintele ei au durut mai tare decât orice.
În lunile următoare, viețile noastre s-au schimbat complet.
Cele două familii au decis să nu despartă copiii. Ar fi fost prea crud. Fetițele crescuseră deja în familiile lor și se iubeau.
Am început să le vedem pe amândouă. Încet, timid, încercând să reparăm ani întregi de durere.
La început, fiica mea biologică era speriată de mine.
Dar cealaltă fetiță îi spunea mereu:
— El e bun. E tati.
Într-o zi, am întrebat-o pe Mara:
— Cum ai reușit să mă ierți?
A zâmbit trist.
— Pentru că te-am văzut cum plângeai când o țineai prima dată în brațe. Știam că ai iubit-o cu adevărat. Chiar dacă frica te-a schimbat.
Un an mai târziu, ne-am recăsătorit.
Nu a fost o nuntă mare. Doar noi, copiii și câțiva oameni apropiați.
În acea seară, cele două fete alergau prin curte și râdeau împreună.
Iar eu stăteam pe terasă și mă uitam la ele cu lacrimi în ochi.
Atunci am înțeles ceva ce n-am să uit niciodată:
Uneori, un test ADN poate spune cine este tatăl biologic.
Dar doar iubirea spune cine este cu adevărat părinte.