Vremea se schimbă din nou. După codul roșu de caniculă, meteorologii au emis atenționări de furtuni în peste jumătate de țară.
După ce ne-am confruntat cu temperaturi de până la 43 de grade Celsius, vremea se schimbă din nou. Meteorologii au emis avertizări de tip cod galben și portocaliu de furtuni, ploi torențiale și grindină. M
Cod galben și portocaliu de furtună
Codul galben de vreme severă intră în vigoare pe 27 iulie, ora 10 și este valabil până pe 27 iulie, ora 23.
Regiunile afectate sunt Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Transilvania, vestul Munteniei, nordul Moldovei și zonele de munte. Vor apărea averse torențiale, descărcări electrice, grindină de mici și medii dimensiuni, intensificări ale vântului și vijelii.
Codul portocaliu de furtuni, valabil între 27 iulie, ora 15 și 27 iulie, ora 23, afectează Oltenia, local în Transilvania, nord-vestul Moldovei, Carpații Occidentali și nordul Carpaților Orientali. Vor fi averse torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii puternice și grindină de medii și mari dimensiuni. Cantitățile de apă vor fi ajunge, pe arii restrânse, până la 60 l/mp.
Canicula încă face ravagii în țară
Pe de altă parte, nu scăpăm nici de arșiță. Un cod portocaliu de caniculă intră în vigoare luni, la ora 10.00, și rămâne în vigoare până marți, la 10.00. Vor fi afectate județele Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Galați, Ilfov și municipiul București, dar și zona continentală a județului Constanța. Temperaturile maxime vor ajunge până la 39 de grade Celsius.
De asemenea, în sud-vestul și nordul Munteniei, în nordul Dobrogei continentale și în sud-vestul și estul Moldovei va fi cod galben de căldură.
Valorile termice vor ajunge până la 36 de grade.
În București, vremea se menține călduroasă. Până luni, la ora 10:00, persistă valul de căldură, cu temperaturi de până la 40 de grade.
Ulterior, de luni, la ora 10.00 până marți, la 10.00,
valorile termice scad ușor, temperatura maximă situându-se în jurul valorii de 37 de grade.