Home MondenCum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare

Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare

Cum a supraviețuit Alexandru două nopți în pădure. Mărturia tatălui despre momentele de coșmar trăite de fiul lui.

Alexandru i-a suprins pe toți, după ce a supraviețuit singur două nopți în pădure, în condiții de plo

Alexandru este, în prezent, internat împreună cu mama sa și a devenit rapid „vedeta” Spitalului de Pediatrie din Sibiu. Tatăl copilului spune că acesta este răsfățat de personalul medical și că mulți își doresc fotografii cu el. Cel m

Familia a încercat să refacă parcursul celor două nopți petrecute de Alexandru singur în pădure, în condiții de plo

Toma Zerestea, tatăl copilului: Mă gândesc că asta l-a și ajutat, din ce s-a hidratat, din plo

Reporter: Astea au fost hăinuțele lui.

Toma Zerestea: Ăștia au fost pantalonii, și… uitați cum e fundul. Că tot a mers târâș pe fund. Uitați genunchii. Tot așa. Vedeți? Uitați.

Reporter: Ce-o fi făcut noaptea? V-a zis? V-a povestit?

Toma Zerestea: N-am povestit cu el și, din ce-am povestit cu psihologii și cu toată lumea, e să nu îi amintim nimic. Și atuncea… Să se uite. Ca să uite cât de repede subiectul e închis. Când mare, când e m

Tatăl lui Alexandru crede că doar un miracol i-a salvat fiul

Tatăl lui Alexandru este de părere că supraviețuirea băiatului în pădure a fost posibilă doar datorită unui miracol.

„Recuperarea merge foarte bine, încât a început să se plictisească să stea în pat. Și ne bucurăm foarte mult că e ok. E vedeta spitalului. Toată lumea merge să-l vada, să-i ducă jucării. A primit chiar şi un elicopter de la doamna psiholog. Sunt m

Reporter: Nu v-ați pierdut speranţa atunci? 

Toma Zerestea: Nu! Am zis că trebuie să-l găsim. Și doamna psiholog ne-a întrebat dacă suntem pregătiți în caz de ceva… și am zis că așa ceva nu se poate. O să-l găsim. Și uite că Dumnezeu ne-a ajutat și așa a fost. Alexandru a fost m

Reporter: Cine este eroul dumneavoastră acum?

Toma Zerestea: Domnul Soare, că el l-a găsit, și apoi Alexandru, că a fost puternic și a rezistat și a avut instinctul să iasă la luminiţa

Reporter: Ce aţi simțit când l-aţi strâns în brațe? 

Toma Zerestea: Am simțit ușurare. Prima dată m-am descărcat când mi-a arătat poliţistul imaginea cu el. M-am pus jos după o maşină să nu mă vadă nimeni și am plâns, am urlat, tremuram atât de tare….

Alexandru va avea parte de o surpriză când va merge acasă

Comunitatea îl așteaptă cu nerăbdare acasă pe Alexandru, iar părinții pregătesc o petrecere surpriză.

„Îi place sa se joace la jocurile lui de puzzle și o să-i luăm un tort. Încă nu știm așa, în amănunt, dar asta o să fie a doua lui zi de naștere cum ar veni. Mă sună şi voluntari care vor să vină să-l vadă. Nu suntem închiși, cine vrea să vină să-l vadă, poate să o facă. Mulți dintre ei ne-au încărcat și pe noi cu energie. S-a mobilizat foarte multă lume, din Vâlcea, Sibiu, sunt firme care și-au trecut muncitorii. La toți voluntarii, la toate instituțiile, le mulțumesc din tot sufletul și să o țină tot așa. Ca să construim o Românie m


Sursa articolului

Citește și ...

Lasă un comentariu