Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a extins avertizarea cod galben de ninsori pentru București și m
În următoarele zile, vremea va continua să fie deosebit de rece, cu nopți și dimineți geroase, iar stratul de zăpadă acumulat va persista din cauza temperaturilor foarte scăzute. Conform prognozei ANM, masa de aer rece care s-a instalat deasupra României va rămâne predominantă cel puțin până pe 25 februarie, menținând vremea rece și instabilă în cea m
Începând cu dimineața zilei de 17 februarie, ninsoarea moderată a început să se intensifice în m
Pe lângă cantitățile importante de ninsoare, vântul va sufla cu rafale de până la 45 km/h, ceea ce va duce la formarea unor condiții de viscol, reducând vizibilitatea și îngreunând traficul rutier.
Odată cu valul de ninsori, temperaturile vor scădea accentuat, transformând această perioadă în cea m
Având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile, autoritățile locale și echipele de intervenție sunt în alertă pentru a asigura deszăpezirea drumurilor și menținerea traficului rutier în condiții cât m
Conform prognozelor, până miercuri dimineață, 19 februarie, vor continua ninsorile în întreaga țară, iar temperaturile vor rămâne mult sub pragul înghețului. În unele zone, vântul va accentua senzația de frig, iar gerul persistent va crea condiții dificile atât pentru populație, cât și pentru infrastructura de transport.