Ziarul monden

Stiri din toate domeniile

Dinamo începe „era” spaniolă cu o remiză: „Am vrut să câștigăm, dar s-a terminat X!”

Dinamo Bucureşti şi FC Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1)  pe Arena Naţională în epilogul primei runde a noului sezon competițțional al Ligii 1.

Sibienii au deschis scorul în minutul 32, prin brazilianul Jo Santos, după centrarea lui Petrişor Petrescu, intrând astfel la cabine cu avantaj pe tabela de marcaj. Dinamo a restabilit egalitatea în repriza secundă, când Deian Sorescu a marcat dintr-un penalty (min. 60), acordat pentru faultul lui Răzvan Dâlbea la Daniel Popa. „Câinii” trebuiau să mai primească o lovitură de pedeapsă, în minutul 55, pentru o intervenţie neregulamentare a lui Romario Pires asupra lui Diego Fabbrini. S-a terminat 1-1 iar „era spaniolă” la Dinamo a început cu o remiză.

„Avem un patronat nou, am vrut să câștigăm, dar s-a terminat X. Am 30 de ani, nu știu cât o să mai joc. Pun mult suflet și nu le spun cu răutate ce le spun colegilor. La final ne strângem în brațe, iar acum mergem la Săftica prieteni. Cred că meritam să câștigăm, am jucat foarte bine în repriza a doua”, a declarat Cătălin Straton, golakeeperul formației Dinamo București la finalul partidei cu FC Hermannstadt.